Głód dotyku? Czym jest i jak go zaspokoić?

Ludzie są w dużej mierze istotami społecznymi, a niektóre badania sugerują, że wiele osób czerpie komfort, bezpieczeństwo i satysfakcję z dotyku. Z tego powodu pozbawienie kontaktu fizycznego może skutkować negatywnymi doznaniami, takimi jak poczucie pustki, samotności czy odczuwanie głodu dotyku.

Czym jest głód dotyku?

Głód dotyku odnosi się do tęsknoty za dotykiem lub fizycznym kontaktem z drugim człowiekiem. To potrzeba odczuwania bliskości innej istoty. Zwykle występuje, gdy jednostka od dłuższego czasu doświadcza braku czy niewystarczającej ilości kontaktu fizycznego. Warto zaznaczyć, że dotyk nie musi jedynie oznaczać intymnego, seksualnego zbliżenia. Może również mieć formę m.in. poklepania po ramieniu, uścisku dłoni czy przytulenia na powitanie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich potrzeba dotyku nie jest zaspokajana. Wówczas mogą u siebie obserwować obniżenie nastroju, większą drażliwość, problemy związane z zasypianiem czy samooceną, a także zwiększone poczucie zmęczenia, odizolowania, odczuwanego lęku oraz niepokoju. Często można spotkać się z silnymi reakcjami emocjonalnymi na jakikolwiek dotyk drugiego człowieka np. w trakcie badania lekarskiego. Głód dotyku może pojawiać się również u osób, które regularnie uprawiają seks. Dzieje się tak, ponieważ erotyczny dotyk pozwala na budowanie i zaspokajanie podniecenia seksualnego, natomiast nieseksualny dotyk wpływa na tworzenie więzi międzyludzkich i odczuwanie ogólnego poziomu dobrostanu.

Dlaczego dotyk jest istotny?

Dotyk odgrywa ogromną rolę w trakcie interakcji z innymi osobami. Jego istota jest zakorzeniona w naszej kulturze oraz biologii, dlatego zaspokajanie potrzeby dotyku pozwala na odpowiedni rozwój jednostki. Dotyk pełni ważną funkcję już od momentu narodzin. Uważa się, że we wczesnym okresie życia dotyk ma kluczowe znaczenie dla budowania zdrowych relacji poprzez stymulowanie ścieżek oksytocyny, naturalnej przeciwdepresyjnej serotoniny i neuroprzekaźnika przyjemności – dopaminy. Wydzielanie tych hormonów wpływa na odczuwanie wyższego poziomu dobrostanu oraz szczęścia. Obniżenie poziomu kortyzolu sprawia, że w organizmie następuje redukcja stresu oraz ciśnienia krwi, co pozwala wzmocnić układ odpornościowy. Dotyk pozwala również budować oraz wzmacniać satysfakcjonujące więzi społeczne.

Jak zaspokoić głód dotyku?

Choć sposobów na zaspokojenie potrzeby dotyku jest mnóstwo, wybrałem te, które wydają mi się optymalne i łatwo dostępne. Należą do nich m.in.:

  • Spędzanie czasu z bliskimi – podstawową formą zaspokajania głodu dotyku jest kontakt fizyczny z innymi osobami np. przytulanie. Pamiętaj, że liczą się również drobne gesty jak przybijanie piątki czy podawanie dłoni na powitanie.
  • Masaż – wykonany w domu (z kimś albo samodzielnie) czy w gabinecie u profesjonalisty.
  • Zabiegi pielęgnacyjne – nawet wizyta w salonie kosmetycznym czy fryzjerskim może być sposobem na zaspokajanie potrzeby dotyku. Zabiegi pielęgnacyjne można również wykonywać samodzielnie w domu np. poprzez mycie czy szczotkowanie ciała.
  • Kontakt ze zwierzętami – nie zapominajmy, że głaskanie czy przytulanie zwierząt również ma pozytywne oddziaływanie na nasz układ nerwowy.
  • Samoobjęcia – do zaspokajania potrzeby dotyku nie potrzebujesz drugiej osoby. Możesz objąć się ramionami, krzyżując ręce na piersi i w ten sposób podarować sobie samoprzytulenie.
  • Zakup obciążeniowego okrycia – na rynku można znaleźć koce czy kołdry obciążeniowe, które powodują nacisk na skórę, działając podobnie jak przytulanie. W efekcie mózg produkuje melatoninę i serotoninę, co pozwala na odprężenie.

Zaspokajanie głodu dotyku jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, dlatego warto zatroszczyć się o spełnianie swoich potrzeb. Powyższe sposoby to jedynie kilka przykładów tego, jak można o siebie zadbać.